cemberler

ÇEMBERLER

Ekol Ambalaj Ambalaj, plastik ve çelik çember ürünleri ile ambalajlarınızı daha kolay bir biçimde taşımanıza, depolamanıza ve müşterilerinize ulaştırmanıza yardımcı oluyor. Paketlerinizin dağılmadan, ürünlerinizin sağlam biçimde varacağı noktaya ulaşması için başta polyster çember, çelik çember, lifli kompozit çember, polipropilen çember olmak üzere paketleme çemberi ürünlerimizi kullanabilirsiniz. Paketlerinizin açılmamasını, dağılmamasını sağlayan, birbirlerine bağlı biçimde deforme olmadan nakliyesini gerçekleştirmek amacıyla kullanılan şerit biçimindeki ambalaj malzemeleri genel olarak ambalaj çemberi ismiyle anılmaktadır. Paketleme çemberlerinde genellikle çeşitli plastik malzemeler ve çelik kullanılmaktadır.

Taşınacak ürünün ağırlığı, esnekliği, paket tipi, taşıma biçimi gibi birçok parametreye bağlı olarak çeşitlenen çember tiplerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Polyster Çember
  • Çelik Çember
  • Lifli Kompozit Çember
  • Polipropilen Çember 

Polyester Çember

Özellikle tuğla, parketaşı, kaldırımtaşı, mermer, granit, seramik gibi ağır ürünlerin taşınmasında en güçlü plastik çember olan polyster çemberler kullanılmaktadır. Mukavemeti son derece yüksek olan polyster çemberler paketli ürünlerin paletlere iliştirilmesinde de kullanılmaktadır. Ayrıca beyaz eşya, mobilya, makina parçaları gibi büyük hacim kaplayan paketlerde de polyester çemberler kullanılmaktadır.

Polyester çemberlerin diğer avantajlarını sıralayacak olursak;

  • Güneş ışınlarından ve hava şartlarından olumsuz etkilenmez.
  • Kullanımı kolaydır ve hızlı biçimde gerçekleşir.
  • Malzeme geri dönüşüme uygun ekolojik bir malzemedir.
  • Çelik çemberlere alternatif olmasına rağmen fiyat bakımından daha ekonomiktir. 

Polyester çemberler; full otomatik, yarı otomatik ve manuel makinalar ile kullanıma uygundur. 

cember-makinasiÇelik Ambalaj Çemberi

En eski ve en dayanıklı ambalaj çemberi olan çelik çember ağır ürünler için kullanılmaktadır. Hem kendi ağırlığı hem de maliyetler açısından yeni üretilen plastik ve türevleri çemberlerle beraber kullanımı azalsa da yine de inşaat, boya gibi sanayilerde önemini korumaktadır.

Çelik çemberin avantajları:

Askeri malzemelerin nakliyesinde, mermer ve granitte, makine sanayiinde çelik çember kullanımı devam etmektedir. Çelik çemberlerin en büyük özelliği en dayanaklı ambalaj malzemesi olup kopma, dağılma riskinin sıfıra yakın olmasıdır. 

Lifli Kompozit Çember

Lifli kompozit çemberler, polyester ipliklerin üzerine polipropilen madde eklenerek oluşturulur. Zaten çok güçlü olan polyester, ek madde ile birleşince esneklik kazanır. Elastik değeri ve mukavemeti yüksek olmasına karşılık fiyat olarak da uygundur. Lifli kompozit çember, sentetik çelik çember olarak da bilinir. Dayanıklı bir malzemedir, sağlam ve ekonomik paketleme için idealdir. 

Polipropilen Çember

Ambalaj sektöründe en fazla kullanılan çember tiplerinden biri olan polipropilen çember ağırlık bakımından orta ve hafif olan, daha düşük seviyede mukavemet gerektiren paketlemelerde kullanılır. Polipropilen çemberler, manuel ve otomotik makinelerin tamamında kullanılabilir.

ÇEMBER TOKALARI

Çember tokaları bukle toka ve sac toka olarak ikiye ayrılır:

Bukle Toka

Ekol Ambalaj bukle çember tokaları; polyester, lifli, kompozit ve polipropilen çemberlerde çemberleme tokası olarak kullanıma uygunudur. Ekol Ambalaj bukle toka oldukça sağlam ve güvenilir bir çember bağlama tokasıdır. Ekol Ambalaj bukle çember tokaları; 13, 16, 19mm ölçülerindedir.

Sac Toka

Ekol Ambalaj sac çember tokaları; manuel el makineleri ile kullanıma uygundur. Ekol Ambalaj sac çember tokaları; 12, 16, 19mm ölçülerindedir. 

yari_otomatik_masa_tipi_cemberleme_makinasi